מיתוסים של גירושין

הגיע הזמן לנפץ אחת ולתמיד את המיתוסים הנפוצים בתחום הגירושין:
 1. אם תעזבי את הבית אז את תאבדי את זכויותייך – כאשר אחד מבני הזוג עוזב את דירת המגורים המשותפת, זכויותיו בה אינן נפגעות כלל. כשם שמגורים בדירה המשפחתית אינם מקנים אוטומטית זכויות בה, כך גם עזיבתה אינה פוגעת בזכויות הרכושיות בדירה.
 2. אם בעלך יתפוס אותך בוגדת ייקחו לך את הילדים – בגידתה של האם באב אינה סיבה שבגינה יפרידו את ילדיה ממנה, ובכלל לא כל כך מהר לוקחים ילדים מאימם, גם אם היא בגדה באביהם. ההחלטה בעניין משמורת ילדים נקבעת על פי טובת הילדים ולא על פי רמת פגיעתו של בן או בת הזוג עקב בגידה. רומן שניהל אחד מההורים אינו מהווה אינדיקציה ליכולת הורית, ולכן אין קשר בין בגידת בן הזוג לבין שאלת המשמורת על הילדים. "חזקת הגיל הרך'" היא כלל משפטי הקובע כי אם הורים אינם מגיעים להסכמה בעניין המשמורת של ילדיהם, בית המשפט יורה על מסירת ילדים מתחת לגיל 6 לחזקת האם (מלבד בנסיבות מיוחדות כגון אם מתעללת או מזניחה).
 3. אם בעלך יתפוס אותך בוגדת את תפסידי את חלקך ברכוש – מערכת המשפט הישראלית לא בודקת מי בגד או במי האשם לפירוק הנישואין והגירושין, ואינה מטילה עונשים על הבן זוג הבוגד. בגידה אינה מהווה עילה לנישול אישה מרכושה כפי שבגידת הגבר אינה מהווה עילה לנישולו מרכושו. יחד עם זאת, אישה שבגדה מאבדת את זכותה למזונות אישה ולכתובה.
 4. אם הוא לא יתן לך את מה שאת רוצה תגידי שהוא הרביץ לך – תלונות שווא הן עבירות חמורות שיש להן היבט פלילי. במקרה ויתברר כי הוגשה תלונת שווא יהיה ניתן לאסור את המתלונן או לנשול אותו חלקית מזכויותיו בבית הדין הרבני. 
 5. בעל הרוצה להתגרש צריך "רק לפתוח תיק" ברבנות– יש להבחין! ברבנות זוגות מתחתנים ואילו בבית הדין הרבני זוגות מתגרשים. הגשת תביעת גירושין בבית הדין הרבני הינה כלי טאקטי, ולא תמיד נכון להגיש תביעת גירושין בבית הדין הרבני. ככל ומעוניינים שבית הדין הרבני ירכוש סמכות יש להגיש תביעת גירושין ולכרוך אליה את כל העניינים בהם מבקשים שבית הדין הרבני ידון.
 6. לבעל הכי טוב לגשת לבית הדין הרבני ולאישה הכי טוב לגשת לבית משפט לענייני משפחה – זהו המיתוס הכי נפוץ בעניין גירושין. במערכת המשפט בישראל ישנן 2 ערכאות עיקריות אשר דנות בעניין גירושין בין בני זוג – בית המשפט לענייני משפחה ובית הדין הרבני. למירוץ הסמכויות ישנה חשיבות מי מגיש ראשון את תביעותיו ולאיזו ערכאה.
 7. אם אתה מרוויח משכורת מינימום לא תשלם מזונות – חיוב במזונות ילדים נקבע לא רק על סמך השתכרותו בפועל אלא גם על סמך פוטנציאל השתכרותו של האב, האם הוא גבר בריא/צעיר וכן על סמך נכסיו ו/או רכוש שברשותו.
 8. אם היא נכנסה להריון שאתה לא רצית אז אתה לא חייב כלום לילד – מיתוס זה הופרך בשורה של פסקי דין, וגם ילד שנולד כתוצאה "מגניבת זרע" הינו ילד לכל דבר ועניין, ואביו יחויב לשלם עבורו מזונות גם אם הוא אינו מכיר בו. הקריטריונים לתשלום מזונות לילד שנולד מחוץ למסגרת הנישואין או כתוצאה "מגניבת זרע" זהים לאלו שחלים לגבי מזונות עבור ילדים שנולדו במסגרת הנישואין והוריהם מתגרשים.
 9. אם הוריך נתנו את כל הכסף עבור הדירה אז הדירה נישארת שלך לאחר הגירושין – אם רשמתם את הדירה על שם שניכם, הדירה תימכר ותמורתה תחולק בין שניכם בלי קשר לשאלה כמה תרם כל אחד מכם לקנייתה (למעט מקרים בהם נערך הסכם ממון הקובע אחרת).
 10. אם נישאתם בנישואים אזרחיים בקפריסין אז אינכם צריכים להתגרש בבית הדין הרבני – גם אם נישאתם בנישואין אזרחיים בחו"ל אך שניכם יהודים אתם תצטרכו להתגרש בבית הדין הרבני.
 11. לכתובה אין משמעות וזה רק סכום דימיוני שלא משלמים אותו – המחשבה שהכתובה היא מסמך חסר תוקף והסכום הרשום בה לא מחייב היא טעות גדולה. בהתאם למערכת המשפט הישראלית, הכתובה היא למעשה חוזה ויש תוקף משפטי מחייב. כך בעל אשר מגיש תביעת גירושין כאשר אין לו נגד אשתו עילת גירושין מוכרת על פי ההלכה היהודית, עלול להיות מחויב לשלם לה את סכום הכתובה. זהו הדין גם במקרה שבו בעל בוגד באשתו, ונחשב כבעל “מורד” זכאית האישה לדרוש את כתובתה, ואף לבקש מבית הדין הרבני לעקל את רכושו של הבעל על מנת להבטיח את סכום הכתובה.
 12. טקס הגירושים כולל יריקה על האשה – בטקס הגירושים אין שום אקט הכולל יריקה על האישה, ואולם הטקס היחיד בו מעורבת יריקה על הרצפה (ולא על האישה) הוא הטקס הנדיר של החליצה (הנובע ממצוות הייבום).

לתשומת ליבכם, מאמרים אלו אינם מהווים תחליף לייעוץ משפטי, אינם מהווים חוות דעת משפטית, ואין אחריות למסתמך עליהם. בהחלט יתכן שעובדות או הלכות משפטיות שונות ישנו את האמור בהם. בנסיבות כל מקרה ספציפי חובה להתייעץ עם עורך דין מומחה טרם נקיטת כל צעד בעל משמעות משפטית.

שיתוף:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter

מאמרים נוספים

תכתבו לי