זכאות לכתובה בהליך הגירושין

האם אישה היוזמת הליך הגירושין ומגישה תביעת גירושין זכאית לכתובה ולתוספת כתובה?

בית הדין הרבני האזורי בחיפה דן בשאלה האם הגשת תביעת גירושין על ידי האישה שוללת את זכאותה לכתובה ותוספת כתובה (מספר הליך ‏897143/2).

הצדדים נישאו כדמו"י בשנת 1977. בשנת 2012 הגישה האישה תביעת גירושין, ובסוף שנת 2013 בני הזוג התגרשו.

הצדדים ניהלו הליך רכושי בבית המשפט לענייני משפחה, ובסופו של יום ניתן פסק דין הקובע שעל אף שמדובר בכספים וזכויות שמקורן מירושת הורי האישה, האיש זכאי לסך של כ- 500 אלף ₪.

האישה הגישה לבית הדין תביעת כתובה. כתובת האישה היא בסך 100 אלף ל"י, ונכון להיום שווי הכתובה צמוד למדד הינו בסך 127,230 ₪ .

האישה טענה על התנהלות בעלה לאורך השנים כי הוא לא אדם ישר, מעולם לא עבד בעבודה קבועה, ובכל מקום שהיה עובד היה עוזב את העבודה לאחר תקופה קצרה או שפוטר בגלל חוסר יושרה.

בנוסף נטען כי הוא היה נוהג לגנוב ממקום עבודתו עד שהיה נתפס, ניצל את האישה ואת אמה להוציא מהם כספים – אמה של האישה קנתה לאיש מכוניות ומשאיות על מנת לעזור לצדדים כדי שהאיש לא יהיה בטל בבית, אך הוא היה דואג למכור את המשאיות או כלי העבודה ולהעלים את הכסף.

האישה טענה כי בטחה בו אך הוא ניצל אותה כשכל עניינו היה בכספה של אמה. עם זאת, האישה עשתה הכל בכדי לשמור על שלמות הבית והמשפחה, עד שגילתה האישה שבעלה בוגד בה עם נשים אחרות ומעשים אלה הביאו את האישה להגיש תביעת גירושין.

הבעל הכחיש את טענות האישה והגיש תביעה לשלום בית. בית הדין קבע כי תביעת שלום הבית אינה כנה, ונקבע כי 'האיש אינו מעוניין כלל בשלום בית וכל מטרתו היא כסף וכסף'.

הצדדים חיו לאורך כל הזמן הן לפני הנישואין והן אחרי הנישואין בדירת אם האישה ועל חשבונה, והיא זו אשר מימנה את הצדדים. ולדעת הבית הדין, הדבר היחיד שעניין את הבעל זה כספי הירושה של האישה.

מסקנות אלו של בית הדין נתמכו גם על ידי חוות הדעת של יחידת הסיוע ויועצת נישואין. לדברי בית הדין, "אין ספק שכל המעיין בדברי יחידת הסיוע והיועצת יווכח שתביעת שלום הבית של האיש אינה כנה כלל ומקורה של התביעה – בצע כסף".

האם הגשת תביעת גירושין על ידי האישה שוללת את זכאותה לכתובה ותוספת כתובה ?

בית הדין סקר את ההלכה וקבע כי מקום בו האישה תובעת גירושין וסיבת הגירושין בגללה אין לה תוספת כתובה, אבל אם סיבת הגירושין הן כתוצאה ממעשיו של הבעל, יש לה תוספת כתובה גם אם היא זו שתבעה גירושין.

במקרה הנדון האישה הצליחה להוכיח שהגירושין באו מחמת בגידות הבעל, ולכן אין ספק שתביעתה מוצדקת ומגיע לה הכתובה.

נקבע שאין ספק כי האיש בגד עם מספר נשים ולא הייתה זו מעידה חד פעמית, ובנוסף האיש החל לצער את האישה ולהתווכח איתה בכל נושא ואינו נותן לה מנוחה.

מה הדין כשהאישה תובעת גירושין והבעל מסכים להתגרש ואין לקבוע מי מהם גורם את הגירושין, או כאשר האישה תובעת גירושין בטענות שונות ולא הוכיחה את טענותיה והבעל מסכים להתגרש – האם במקרים אלו יש לאישה תוספת כתובה ?
בית הדין קבע בהתאם להלכה כי כל עוד ולא הכריזו על האישה כמורדת, אף על פי שהיא תובעת הגירושין, הואיל והבעל מסכים להתגרש חייב הבעל בתוספת כתובה גם כשאין לאישה טענות המספקות לחיוב בגט.

בית הדין פסק כי האישה זכאית למלוא כתובתה ע"ס 100 זוז (לדעת מר"ן 18.75 דרהם שהם כ־ 60 גרם כסף טהור) בתוספת 127,230 ש"ח. סה"כ הכתובה 127,700 ש"ח.

אני עומדת לרשותכם בכל שאלה הנובעת מהאמור לעיל, ובכלל.

 

שיתוף:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter

מאמרים נוספים

תכתבו לי